1948 Dywany

Loading...

Dywany kilim

document.querySelectorAll("article.product").forEach(function(t){let e=t.querySelectorAll(".variation-item"),a=t.querySelectorAll(".product-list-item");e.length>0&&e.forEach(function(t){t.addEventListener("click",function(){e.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")}),a.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")})})})});

Tradycja spotyka się z nowoczesnością - dywany Kelim do wyjątkowych przestrzeni mieszkalnych

Ręcznie tkane, kolorowe kilimowe dywany wzbogacają atmosferę wzorami rodem z Orientu. To właśnie czyni ją tak popularną.

Kilimowe dywany z Orientu są obecnie bardzo modne. Nic dziwnego, w końcu istnieje wiele dobrych powodów, dla których dywany Kelim są tak popularne i obecnie świętują wielki powrót: kolorowe dywany z „Baśni 1001 nocy” świadczą o indywidualności, świadomości ekologicznej i zrównoważonym rozwoju. Ponadto każdy dywan jest unikatowym egzemplarzem wykonanym ręcznie z przyjaznych dla środowiska produktów naturalnych. 

Czym właściwie jest kilim?

W języku tureckim słowo kilim oznacza dywan. Tam każdy dywan nazywa się kilim lub kelim Dywany tkane na płasko pochodziły z Afganistanu.              

Piękne dywany powstają tam na krosnach od wielu stuleci. Afgańczycy używają dywanów jako wykładzin podłogowych, dekoracji ścian, zasłon drzwiowych lub jako koców do jazdy konnej. Odgrywają zatem ważną rolę w codziennym życiu ludzi, a także są oznaką dobrobytu.              

Wełna na dywany pochodzi głównie od owiec. Do barwienia wełny używa się lokalnych minerałów i roślin. Prawdziwe dywany Kelim składają się zatem z naturalnych i absolutnie nietoksycznych składników. 

Historia kultury i tradycja kilimowego dywanu

Kilimowe dywany nawiązują do wielowiekowej tradycji. Ich historia zaczyna się od koczowniczych ludów Bliskiego Wschodu. Tam były tkane wyłącznie do użytku osobistego i były używane jako maty do siedzenia, wykładziny podłogowe, zasłony namiotowe, koce i dekoracje ścienne. Motywy opowiadały o codziennym życiu ludzi, świecie zwierząt i roślin oraz głęboko zakorzenionych tradycjach. Wyrażały uczucia i były ważną częścią posagu. Kilimy tkane były przez kobiety, które z pokolenia na pokolenie przekazywały swoją wiedzę swoim córkom. W ten sposób każde plemię mogło zachować swój typowy i niepowtarzalny wzór. Wełna pochodzi od owiec, materiał jest barwiony roślinami i minerałami. To wyjaśnia piękne kolory tych tradycyjnych dywanów. Nawiasem mówiąc, słowo kilim oznacza „grubo tkany koc”.

Obecnie większość dywanów kilimowych pochodzi z Persji, Afganistanu, Iranu i Turcji. Antyczne dywany kilimowe są cennymi dziełami sztuki i przedmiotami kolekcjonerskimi na całym świecie. Prawdziwi koneserzy potrafią przypisać te dywany nie tylko do kraju pochodzenia ze względu na ich motywy i kolory, ale także do koczowniczego plemienia.

Dlaczego kilim jest tak popularny?

Kupujący doceniają wyjątkowość i naturalność dywanów. Ponadto dywany orientalne są bardzo odporne na zabrudzenia, wytrzymałe i trwałe. Solidna konstrukcja i płaska powierzchnia zapewniają stabilność i prawie nie przepuszczają kurzu przez tkaninę.              
Etniczny styl dywanów kilimowych jest szczególnie popularny wśród współczesnych globtroterów. We własnym domu jest miejsce dla całego świata. Celem jest jedność wszystkich kontynentów i kultur. 

Pięć wariantów dywanów kilimowych

Istnieje duża liczba wariantów dywanów. Różnice dotyczą głównie materiału, projektu i produkcji. W Indiach dywany kilim są często wykonane z bawełny

1. Kolorowy dywanik z kilimem 

Kolorowe dywany pochodzą głównie z Indii, Iranu czy Afganistanu. W Indiach do barwienia bawełny czasami używa się sztucznych barwników. Dywany wtedy jarzą się uderzająco. Dywany z Himalajów są bardziej subtelne, ponieważ koczownicy używają do barwienia głównie naturalnych minerałów i roślin. 

2. Dywan z frędzlami 

Frędzle są miłym akcentem. Są również po prostu częścią etnicznego wyglądu. W wielu starożytnych kulturach frędzle były używane do ozdabiania odzieży i wyposażenia wnętrz. Na przykład dywan Tint Roda ma frędzle na dłuższym boku. 

3. Dywan Kilim w małym rozmiarze

Małe dywaniki są produkowane głównie w Iranie i idealnie nadają się do korytarzy, narożników i jako poduszki do siedzenia. Możesz łatwo znaleźć miejsce w dowolnym miejscu i zapewnić kolorową plamę koloru. Nawiasem mówiąc, bardzo dobrze prezentują się również na fotelach czy sofach. 

4. Dywan Kilim nowoczesny i okrągły 

Okrągłe dywany są szczególnie nowoczesne i modne. Miękki kształt zapewnia spokój i harmonię w każdym pomieszczeniu. Niebieski i czerwony są idealne, jeśli chcesz ustawić akcenty. Jeśli szukasz dywanu w naturalnych odcieniach, to szary będzie świetnym wyborem.              
Szary jest uważany za elegancki, subtelny i neutralny. Jednocześnie jednak sprawia, że ​​inne kolory lśnią. Zwłaszcza czerwień, pomarańcz i róż bardzo dobrze wyróżniają się na tle szarości. 

5. Kilim vintage

Kilim vintage to dywan, który istnieje już od kilku lat. Ale to właśnie oznaki zużycia i domniemane drobne wady nadają tym dywanom ich charakter. W wielu krajach nabywcy dywanów poszukują najpiękniejszych starych egzemplarzy.              
Stare dywany mogą być droższe niż nowe, ponieważ są szczególnie wysokiej jakości. Ponadto wszystkie stare dywany są wykonywane ręcznie i dlatego są absolutnie wyjątkowe. Tego typu dywnay w stylu vintage dobrze sprawdzają się w długich korytarzach i kuchniach. 

Skąd pochodzi mój kilim?

Najlepiej, jeśli kraj pochodzenia jest podany na etykiecie z tyłu dywanu. Lecz nie zawsze tak jest. Jeśli brakuje etykiety, możesz określić pochodzenie dywanu na podstawie wzoru, splotu, wełny i koloru.              
Jednak w poszczególnych krajach istnieją również różne wzory i kombinacje kolorów. Trudno więc o wiarygodną ocenę. Na przykład kilim Keci jest wykonany z koziej sierści i ma wzór w paski.              
W przypadku kilimu Soumakh sposób prowadzenia nici gwarantuje, że dywan może być używany tylko z jednej strony. Kilim Verneh można rozpoznać po kolorze. Jest zawsze utrzymany w niebiesko-czerwonej tonacji podstawowej. 

Tradycja spotyka się z trendem

Dywany te reprezentują renesans stylu etnicznego i wprowadzają do domu tradycyjne wzory z innych kultur. Określenie kilim charakteryzuje ręcznie tkane dywany i inne tekstylia domowe, których produkcja opiera się na starożytnej technice tkackiej. Ich korzeni można doszukiwać się na Kaukazie, a także na Bałkanach. Można zobaczyć ręczne wykonanie, powołując się na regionalne szablony z naturalnymi materiałami dywanów. Zapewnia to z jednej strony przytulność w domu, a z drugiej kosmopolityczny akcent. Istnieją bardzo różne warianty, takie jak dopracowane dywany o płaskim splocie lub stylowe gładkie modele z wyraźnie widoczną tkaną strukturą. 

Wprowadź Orient do swojego domu

Te dywany wprowadzą Orient do Twojego domu. Urzekają ciepłą kolorystyką, pięknymi dekoracjami i organicznymi kształtami, które wspaniale współgrają z wyposażeniem, gwarantując domową atmosferę. Jak powszechnie wiadomo, same piękne meble to zdecydowanie za mało, aby stworzyć pożądaną atmosferę dobrego samopoczucia. Wymaga to również odpowiednich dodatków, a przede wszystkim stylowych tekstyliów domowych. Te ostatnie mogą być tymi czarującymi dywanami. Jego orientalny wygląd przemawia do kosmopolitów, którzy dużo podróżują, ale nie chcą zabierać dywanów do domu. Zamiast tego wprowadzasz szeroki świat do swojego domu z dywanami w wersji kilimowej. Mogą charakteryzować się ekstrawaganckimi wzorami i niesamowitymi kolorami.

Różnorodność wzorów i kolorów

Chodniki do dywanów kilim charakteryzują się geometrycznym wzorem i kolorowym designem. Różnorodność stylistyczna i kolorystyka różnią się w zależności od kraju pochodzenia. Tutaj spektrum rozciąga się od kolorowych dywanów kilimowych - takich jak jaskrawoczerwony, pomarańczowy, niebieski i turkusowy - do bardziej stonowanych kolorów, takich jak dywan kilimowy w kolorze beżowymszarymbrązowymlub czarny. Możesz go również kupić w różnych rozmiarach: od małego do kilimowego dywanu 200x300. 

Odpowiedni kilim na każdy gust

Dzięki ogromnej różnorodności dywanów Morgenland Kelim każdy znajdzie coś dla siebie. Ciepłe kolory i piękne dekoracje stanowią domowe akcenty, a jednocześnie zapewniają harmonijną atmosferę. Z drugiej strony stylowy kilim w kolorze czarnym, szarym lub białym wygląda bardziej nowocześnie. A kolorowy kilim na szarej betonowej posadzce potrafi przekonać wspaniałymi akcentami kolorystycznymi.

Jeśli chcesz kupić kilim, w naszym asortymencie kilimów znajdziesz duży wybór różnych okazów  - dywany Morgenland. Wykonanie naszych dywanów waha się od orientalnego wzornictwa po nowoczesne wykonanie. Bez względu na to, jaki kolor preferujesz, jaki rozmiar chcesz mieć swój nowoczesny kilim i ile pieniędzy masz do dyspozycji: u nas znajdziesz dokładnie taki dywan, jaki Ci odpowiada. Dywany Kelim łączą tradycję, nowoczesny styl życia i zrównoważony rozwój . Wystarczająco dużo powodów, aby wybrać jeden z naszych stylowych dywanów kilimowych.

Co wyróżnia dywan kilim?

Dywany Kilim należą do najbardziej znanych i lubianych dywanów orientalnych . Są tkane, a nie wiązane. Ich technika tkacka polega na wełnie (rzadko bawełnianej) w osnowie i wełnie w wątku. Oznacza to, że są wykonane z dwóch różnych przędz. Pionowe nici krosna nazywane są osnową, poziome nitki - wątkiem. W związku z tym liczba i długość nitek osnowy określają szerokość i długość kilimu. Kilimy wyglądają szczególnie elegancko, gdy jedwabne i srebrne nici są wplecione w kierunku wątku. Aby zapewnić wytrzymałość dywanów, dywany kilimowe są rzadko oferowane w dużych rozmiarach. Są bardziej dostępne jako chodniki  kilimów i łączenia pomieszczeń.

Dywany Kilim są tkane na płasko, nie mają włosia i charakteryzują się mocną strukturą. Są również uważane za bardzo wytrzymałe, izolujące ciepło i łatwe w pielęgnacji. Inne cechy dywanów kilim to ich przeważnie kolorowe wzory i geometryczne wzory, a także fakt, że wyglądają prawie identycznie z przodu iz tyłu. Dużą zaletą jest to, że dywan można użytkować dwustronnie i można przedłużyć jego żywotność. Kilimy składają się w 100 procentach z naturalnych materiałów i dlatego są produktami czysto naturalnymi .

W handlu dostępne są różne rodzaje kilimów. Jeśli do tkania używana jest wełna w innym kolorze, na przejściach kolorów pojawiają się małe szczeliny. Sumak jest dziany i charakteryzuje się znacznie drobniejszym wzorem w swoim wyglądzie . Można go jednak używać tylko z jednej strony. Haftowane modele są znane jako cicimy, podczas gdy te, które są bardziej tkane, nazywane są kilimami keci . Zwykle są wykonane z koziej sierści i są tkane w pasiasty wzór . Golbarjasta łączy elementy tkane i wiązane, tworząc w ten sposób stylowe i różnorodne reliefy.

Ostatecznie można stwierdzić, że struktura kilimu zależy od grubości czystej nowej wełny, odległości między poszczególnymi nitkami oraz grubości i liczby nitek osnowy. Z kolei jakość dywanu kilimowego zależy od liczby nitek osnowy i ich gęstości. Średnie wartości wynoszą tutaj od 30 do 80 nitek w osnowie i od 100 do 300 nitek w wątku.

Dywany Morgenland kilim mają wysokość 0,4 centymetra i ważą 2,2 kilograma na metr kwadratowy.

Jak czyścić dywaniki kilimowe?

Dywany Kilim należy regularnie odkurzać 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej użyć do tego wysokiej jakości odkurzacza i ustawić go na niski lub średni poziom mocy. Unikaj używania odkurzacza perkusyjnego lub szczotkowego. Regularnie odkurzaj także spód dywanu kilim.

Dywany Kilim można również czyścić zimną wodą. Sprzątanie najlepiej wykonywać na zewnątrz. Aby to zrobić, połóż dywan na kamieniu lub żwirze i upewnij się, że woda może odpłynąć, aby kolory nie wyblakły. Równe części zimnej wody i octu można użyć jako mieszanki czyszczącej, jeśli kolory wyblakły. Do normalnego czyszczenia można używać łagodnych detergentów, takich jak mydło z twarogu lub szampon dla dzieci.

Po wyczyszczeniu dywan należy pozostawić do wyschnięcia na płasko w cieniu, w możliwie najbardziej przewiewnym miejscu. Unikaj składania lub składania dywanu i nie wystawiaj dywanu kilim na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli dywan ma plamę, możesz ją natychmiast potraktować zimną wodą. Wyczyść plamę od zewnątrz do środka, wtedy plama nie będzie się dalej rozprzestrzeniać. Po wyczyszczeniu najlepiej pod czyszczoną powierzchnię umieścić płytką miskę, aby dywan wysechł.

Instrukcje pielęgnacji dywanów kilimowych

Dywany kilim uchodzą za bardzo solidne, trwałe i oszczędne. Ich pielęgnacja nie wymaga dużego wysiłku. Jeśli są lekkie, można je łatwo wytrząsnąć. Powinny być odkurzane co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu, należy również wziąć pod uwagę plecy. Profesjonalne czyszczenie dywanów jest konieczne tylko raz na pięć do dziesięciu lat. Eksperci radzą zasięgnąć porady przed użyciem piany i środków czyszczących na sucho. Ich zastosowanie może niekorzystnie wpłynąć na wybarwienie dywanu. Drobne plamy można łatwo usunąć roztworem wody i mydła twarogowego . Dywany nie tolerują urządzeń do czyszczenia dywanów ani pralek. Generalnie nie należy ich wystawiać na działanie wilgoci.

Podsumowanie: Dywan Kilim

Dzięki swojemu pięknu i indywidualności kolorowe dywany kilim są absolutnie modne. Wielokulturowa biżuteria jest szczególnie popularna wśród globtroterów. Ponadto dywany są solidne, łatwe w pielęgnacji i trwałe. Do produkcji wykorzystywane są głównie naturalne i przyjazne dla środowiska surowce.

$(window).on('load',function () { const $btnReadMore = $('.description-section .read-more'); const $categoryDescription = $('.description-section'); $btnReadMore.on('click', function() { $categoryDescription.toggleClass('read-mode'); if ($categoryDescription.hasClass('read-mode')) { $btnReadMore.text("Ukryj"); } else { $btnReadMore.text("Czytaj więcej..."); } }); });