>10000 Dywany

Loading...

Perskie dywany

document.querySelectorAll("article.product").forEach(function(t){let e=t.querySelectorAll(".variation-item"),a=t.querySelectorAll(".product-list-item");e.length>0&&e.forEach(function(t){t.addEventListener("click",function(){e.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")}),a.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")})})})});

Dywan perski

Nazwa perskiego dywanu pochodzi od jego tradycyjnego pochodzenia w kraju dawnego imperium perskiego. Są to dzisiejsza Turcja, Afganistan, Iran i okolice. Sztuka tkania dywanów rozkwitła tam już dawno.

Tradycyjne dywany perskie – przegląd typów i odmian

Najsłynniejsze perskie dywany pochodzą z Iranu i charakteryzują się żywymi kolorami i kwiatowymi wzorami. Ręcznie tkane koczownicze dywany również pochodzą z Iranu, ale nie są to klasyczne perskie dywany. Mają zupełnie inne wzory i są też inaczej ubarwione niż dywan perski. Ponieważ każdy region Iranu ma własną tradycję tkania dywanów, poszczególni Persowie otrzymują imiona od regionu, z którego pochodzą. Różnorodność jest zatem bardzo duża.

Rozwój i rozprzestrzenianie się dywanu perskiego

Dywany istniały już w Persji 2500 lat temu, a do Europy trafiły około XVII wieku. Od XX wieku kraje pochodzenia (zwłaszcza Iran) dbały o utrzymanie jakości, dla której również uchwalono prawa. Wiązanie perskiego dywanu jest od 2010 roku częścią niematerialnego miejsca światowego dziedzictwa UNESCO.

Produkcja dywanów perskich

Dywan perski tkany jest dwoma rodzajami węzłów (symetrycznymi lub asymetrycznymi). Specjaliści rozpoznają region pochodzenia po sękach, wzorach i kolorach. Barwienie wełny i wiązanie jest nadal wykonywane ręcznie.

Próba i gęstość sęków dywanów perskich

Dywan perski może osiągnąć pewien poziom delikatności, dla którego miara gęstości sęków ma kluczowe znaczenie. To jednak tylko jedna z wielu cech jakościowych. Wskazuje to przecież na wysiłek włożony w produkcję ręcznie tkanych dywanów. Dzięki dużej gęstości sęków pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych szczegółów. Bardzo grubo tkany dywan ma od 40 000 do 80 000 węzłów na metr kwadratowy, przy przeciętnych delikatnych dywanach od 120 000 do 240 000, a bardzo delikatne persy co najmniej 1,1 miliona węzłów na metr kwadratowy.

Rzadkość dywanów perskich

Perski dywan prawdopodobnie stanie się rzadszy, a przez to droższy w nadchodzących latach. Młodzi ludzie w krajach produkcyjnych coraz mniej chętnie uczą się skomplikowanego, bardzo czasochłonnego rękodzieła. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach zgromadzono duże zapasy dywanów perskich. Te obecnie wyraźnie spadają ze względu na wysoki popyt.

Charakterystyka tradycyjnego dywanu perskiego

Oryginalny perski dywan różni się od ręcznie tkanych dywanów z krajów takich jak Indie czy Pakistan, chociaż laik nie jest w stanie łatwo dostrzec różnicy. Dywany indyjskie często wyglądają bardzo perfekcyjnie, ale dywan perski ma naturalny autorytet i siłę swojej wyjątkowości. Tylko eksperci rozpoznają prawdziwego Persa. Ktokolwiek go kupi, może poprosić o certyfikat autentyczności.

Wzory i kolory dywanów perskich

Klasyczne dywany perskie mają tylko wzory kwiatowe i w kształcie wazonów. Zwykle mają piękny ornament na środku. Rzadko są badane. Jego ramę tworzy bordiura zamykająca ornament. Gęstość tkania dywanów perskich jest większa niż w przypadku innych dywanów orientalnych. Ich nowa wełna jest barwiona naturalnymi i roślinnymi barwnikami. Na przykład podstawą dla koloru niebieskiego jest indygo. Najczęściej spotykane są wzory w kolorze czerwonym, beżowym i niebieskim, ale perskie dywany mają również wzory turkusowe, brązowe, różowe lub żółte.

Nasze perskie dywany w skrócie

Prawie wszyscy znają orientalne dywany, ale tylko nieliczni znają długą tradycję i ciężką pracę, która kryje się za dywanami. Jest to rzemiosło, które istnieje od tysięcy lat i prawdopodobnie wywodzi się z Azji Środkowej. Dziś dywany są wytwarzane w dawnym Imperium Perskim, ale zawsze przy użyciu ciężkiej pracy ręcznej iw wysokiej jakości. Najpopularniejsze typy to na przykład dywany Bijar , dywany perskie Gabbeh, dywany z wiosek koczowniczych, dywany Ghom/jedwabdywany Hamedandywany Isfahandywany Keshandywany Naindywany Tabriz, żeby wymienić tylko kilka z najwspanialszych. Ten wariant dywanu jest dostępny w różnych kolorach, na przykład dywan perski niebieski, dywan perski do salonu lub dywan perski nowoczesny są bardzo popularne. W kolejnych rozdziałach chętnie wyjaśnimy, co jeszcze warto wiedzieć o ozdobnych dywanach perskich.

Dlaczego perskie dywany są takie drogie?

Prawdziwy dywan perski zdecydowanie nie jest zwykłym dywanem, ponieważ długa tradycja oraz serce i dusza wkładane w każdy z nich sprawiają, że jest on czymś wyjątkowym i nadaje mu wysoką wartość. Prawdziwe perskie dywany są nadal misternie tkane ręcznie, dlatego każdy z nich jest wyjątkowym dziełem sztuki, który nie jest dostępny w tej formie po raz drugi na świecie. Możesz więc sobie wyobrazić, ile pracy włożono w dywany. Tkacze dywanów często muszą spędzić wiele miesięcy, aby wyprodukować jeden egzemplarz. W jednym z tych perskich dywanów są godziny ciężkiej pracy, materiały najwyższej jakości, takie jak nowa wełna, która wyrosła z żywych owiec, pochłania i oddaje wilgoć oraz jest trudnopalna. Poza tym oczywiście jest też sporo pracy umysłowej, wszak wszystko jest tu tkane ręcznie i tkacz dywanów musi bardzo dobrze zapamiętać wzór, aby odtworzyć go na drugiej stronie.

Ile kosztuje prawdziwy perski dywan?

Perski ręcznie tkany dywan orientalny zdecydowanie nie należy do najtańszych elementów w gospodarstwie domowym, ale jakość ma swoją cenę. Oczywiście na cenę dywanów perskich składa się kilka czynników. Należą do nich na przykład rozmiar i materiał , z którego wykonany jest dywan. Kawałki wykonane z jedwabiu są znacznie droższe niż te wykonane z owczej wełny. W związku z tym istnieją nowoczesne dywany perskie, które można kupić już od 2000 euro, chociaż są też przykłady, które mogą kosztować nawet do 10 000 euro. To mniej więcej przedział cenowy, w którym Poruszają się perskie dywany, które można znaleźć w Niemczech. Dekoracyjne dzieła sztuki nie są okazją, ale jeśli weźmie się pod uwagę, ile pracy za nimi stoi, jest to więcej niż zrozumiałe. Czy wiesz, że na jednym metrze kwadratowym perskiego dywanu jest około miliona węzłów? Prawdziwa ręczna robota, w którą wkłada się całe serce i duszę.

Jak rozpoznać prawdziwy perski dywan?

Dywany perskie są fantastycznie piękne, nowoczesne i emanują wyjątkowym urokiem, który wielu ludzi chciałoby nazwać swoim własnym. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się wiele podróbek. Aby zidentyfikować naprawdę oryginalne okazy, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Wyraźną wskazówką, że są to prawdziwe perskie dywany, jest wzór . To nigdy nie jest całkiem symetryczne z oryginałami (w przeciwieństwie do elementów wykonanych maszynowo). Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to materiał dywanów ( oryginały są zawsze wykonane z włókien naturalnych ), gęstość sęków (im wyższa, tym wyższa jakość) i wysokość runa(im grubszy, tym cenniejszy).

Dzięki naszej dużej różnorodności i liczbie wysokiej jakości dywanów perskich Morgenland , każdy znajdzie to, czego szuka! Chętnie wesprzemy Cię również w poszukiwaniach, jeśli chcesz kupić orientalny dywan, który dokładnie spełni Twoje oczekiwania - online i w naszym salonie. Ponieważ każdy z naszych dywanów wzbogaca Twoją indywidualną koncepcję mieszkania jako gustowny dodatek do mieszkania. 

$(window).on('load',function () { const $btnReadMore = $('.description-section .read-more'); const $categoryDescription = $('.description-section'); $btnReadMore.on('click', function() { $categoryDescription.toggleClass('read-mode'); if ($categoryDescription.hasClass('read-mode')) { $btnReadMore.text("Ukryj"); } else { $btnReadMore.text("Czytaj więcej..."); } }); });