4053 Dywany

Loading...

Dywany Gabbeh

document.querySelectorAll("article.product").forEach(function(t){let e=t.querySelectorAll(".variation-item"),a=t.querySelectorAll(".product-list-item");e.length>0&&e.forEach(function(t){t.addEventListener("click",function(){e.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")}),a.forEach(function(e){e.dataset.id===t.dataset.id?e.classList.add("active"):e.classList.remove("active")})})})});

Dywany Gabbeh pochodzą z Persji. W południowe części kraju były ręcznie wykonywane przez lud koczowniczy. Wełna na dywan pochodziła od lokalnych owiec, a kolor uzyskano za pomocą naturalnych barwników roślinnych. Perski dywan Gabbeh był przeznaczony do użytku domowego. Każdy dywan Gabbeh jest ręcznie tkany dla przyszłych właścicieli.W ten sposób można było stworzyć kolorowy wybór poszczególnych wzorów, kolorów i kształtów. Do dziś ręcznie tkany Gabbeh prezentuje  dywany z szeroką gamą, od stylowej prostoty po kolorowe zdobienia. W tłumaczeniu z języka perskiego termin gabbeh oznacza coś w rodzaju „naturalnego” i „surowego”.

Co charakteryzuje nowoczesny dywan Gabbeh?

Perskie dywany Gabbeh są niepowtarzalne ze względu na ich stosunkowo szorstkość tkactwo. Dwie różne nici są skręcone w jedną i wykonane jako węzły Ghiordes i Senneh. Sęki mają zwykle od 80 000 do 240 000 węzłów na metr kwadratowy. Dla porównania: w przypadku bardzo precyzyjnie zaprojektowanego dywanu liczba ta może sięgać nawet 1 000 000. Dywany Gabbeh charakteryzują się piękną wełną. Wyklucza to jednak zbyt filigranowy wzór, ponieważ zostałby zniekształcony. Wełniany koc ma swój własny styl, który wyraźnie wyróżnia się na tle pięknie zdobionych i produkowanych przemysłowo dywanów, a jednak takie sąnowoczesny Dywany Gabbeh. Morgenland Gabbeh ma gęstość sęków do około 90 000 na metr kwadratowy. Jakość tych cudownie grubych dywanów w żadnym wypadku nie powinna wynikać ze stosunkowo niskiej gęstości sęków.

Wzory, kolory i jakość dywanów Gabbeh

Dywany Gabbeh są nadal barwione barwnikami roślinnymi. Niezależnie od tego, czy dywan Gabbeh jest niebieski, czerwony czy beżowy - tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Wzory wahają się od wzorów geometryczne poprzez pełene życia formy do prostych motywów zwierzęcych. Kolory i wzory różnią się w zależności od kraju produkcji. Coraz częściej produkcja jest przenoszona do Indii. Produkcja indyjska w niczym nie ustępuje tej z Iranu. Z kolei fabryki w Iranie zaczęły specjalizować się w drobniejszych sękach. Większa gęstość sęków zapewnia gęstsze i jeszcze bardziej miękkie włosie. Ponadto wełna perska jest znacznie bardziej miękka, wytrzymalsza i trwalsza. Wysokiej jakości dywan Gabbeh zawdzięcza wełnie i szlachetniejszej obróbce, co również uzasadnia odpowiednio wyższą cenę. Dywany Gabbeh występują pod różnymi nazwami, w tym Kashkuli iLoribaft.

Jak dbać o dywan Gabbeh?

Gabbeh to tradycja, ręcznie wyrabiany dywan perski o grubym splocie. Abstrakcyjne projekty, geometryczne liczby i spory zakres kolorów są typowe dla tego gatunku. Ręcznie tkane dzieła sztuki są nie tylko piękne, ale także wymagają starannej i ciągłej pielęgnacji.

 

Ale jak o nie dbać i czyścić ręcznie tkane dywany orientalne? Czy ręcznie tkane dywany można odkurzać? Poniżej znajduje się krótki poradnik, jak dbać o dywan.

Zminimalizuj uszkodzenia

Ćmy — jeśli na dywanie zostaną wykryte ćmy, jest bardzo prawdopodobne, że doszło do ataku ćmy. Spód i górne włosie dywanu zapewnia schronienie larwom ćmy, które można rozpoznać po białych pajęczynach. Regularne odkurzanie może temu zapobiec.

Doniczki z kwiatami — przepełnione lub cieknące doniczki z kwiatami często prowadzą do powstawania mokrych plam na dywanie. Woda może powodować gnicie i pleśń, należy jej unikać. Tak długo jak doniczka stoi w naczyniu, które może zebrać wodę nie ma zagrożenia zanieczyszczeniami.

Przechowywanie- Jeśli dywan jest przechowywany zwinięty lub złożony, absolutnie potrzebne jest umieszczenie w nim  kulek, woreczków na mole lub gąbka cedrowa. Wodoodporne opakowanie zapewnia dodatkową ochronę.

Zapobiegaj intensywnemu zużyciu – proste, regularne obracanie dywanu wokół własnej osi przynosi równomiernie rozłożenie go na powierzchni. Aby nie dopuścić do ścierania się pryzmy przez kurz i żwir, należy ją dodatkowo odkurzyć odkurzaczem. W żadnym wypadku nie należy używać odkurzacza  próżniowego lub szczotkowego.

Zatrzymaj biel swojego dywanu -Wybielanie pod wpływem światła UV i barwników roślinnych jest również ryzykowne w przypadku dywanów gabbeh. Intensywne światło może wysuszać i osłabiać pełne włókno w dywanie. Istnieje szybkie i niedrogie rozwiązanie chroniące dywan przed silnym światłem słonecznym. Szyby okienne z filtrem UV, które są ledwo zauważalne, filtrują wpadające światło i pomagają chronić dywan gabbeh.

Czyszczenie

Pomimo starannej pielęgnacji i ostrożności dywan Gabbeh może z czasem ulec zabrudzeniu. Zużycie i uszkodzenia nie są szczególnie atrakcyjne i można je naprawić za pomocą odpowiednich narzędzi.

Odkurzanie – Odkurzacza można używać do odkurzania dywanów tak często, jak tylko zechcesz. Aby usunąć kurz, nie używaj odkurzacza z twardym włosiem. Po wytrzepaniu dywanu uporczywy kurz można usunąć z obu stron, stukając trzepaczkę do dywanów. Późniejsze odkurzanie usuwa odsłonięty kurz.

Usuwanie plam – Jeśli dywan Gabbeh zostanie zabrudzony kawą, herbatą, moczem lub czerwonym winem, natychmiastowe usunięcie ich  jest niezbędne. Niewłaściwe użycie środków chemicznych, takich jak odplamiacze, może uszkodzić dywan i odbarwić go. Wbrew powszechnemu przekonaniu sól bardziej niszczy dywan niż mu służy. Czerwone wino natomiast należy natychmiast spłukać ciepłą wodą i wyczyścić czystą, wilgotną ściereczką nawilżoną mydłem żółciowym. Jeśli podłożysz suchy ręcznik, zapobiegniesz wyciekaniu nadmiaru wody. Jeśli na dywanie tkanina się odbarwi,, należy zachować ostrożność i wskazana jest profesjonalna pomoc.

Mydło żółciowe – Używając mydła żółciowego, upewnij się, że jest ono stosowane prawidłowo. Kilka kropli mydła w płynie z żółcią z dwiema filiżankami ciepłej wody przygotuj w misce do uzyskania piany, a następnie testuj na tylnej części dywanu. Jeśli kolor zniknie, należy skonsultować się ze specjalistą. Miękką szczoteczkę zanurza się w mieszance i delikatnie wciera w dotknięty obszar. Obszar osuszaj czystą szmatką.. Kroki można powtarzać, aż plama zostanie całkowicie usunięta. Umieszczenie rzeczy pod spodem ułatwi przepływ powietrza podczas wysychania dywanu.

Kup odpowiedni dywan Gabbeh do swojego domu

Dywan Gabbeh idealnie wpasuje się w wystrój salonu, jadalni i sypialni lub jako dywan Gabbeh w przedpokoju. Miękkie włosie, różnorodność kolorów – od czerwieni przez błękit po bardziej neutralne beże – oraz dobór wzorów podkreślają poczucie przytulności. Gabbeh występuje w różnych rozmiarach, więc duży dywan, na przykład 200x300 cm, jest tutaj szczególnie odpowiedni. Gabbeh cieszy się u nas szczególną popularnością, ponieważ doskonale wie, jak połączyć swój rustykalny wygląd z nowoczesnością i ponadczasową elegancją.

Nasza oferta dywanów Morgenland Gabbeh jest dostępna w wielu różnych stylach, wzorach i rozmiarach. Kupując dywan Gabbeh świadomie decydujesz się na dywan tradycyjny orientalny dywan  lub Dywan perski który spełnia wszystkie wymagania nowoczesnego projektowania domów. Jest ponadczasowo piękny, termoizolacyjny i czysty naturalny produkt. Chętnie wesprzemy Cię również w poszukiwaniach dywanu Gabbeh szytego na miarę lub innego dywanu Morgenland,  które spełnią Twoje oczekiwania - online i w naszym salonie stacjonarnym. Ponieważ każdy z naszych dywanów wzbogaca twój indywidualny dom jako gustowny dodatek.

$(window).on('load',function () { const $btnReadMore = $('.description-section .read-more'); const $categoryDescription = $('.description-section'); $btnReadMore.on('click', function() { $categoryDescription.toggleClass('read-mode'); if ($categoryDescription.hasClass('read-mode')) { $btnReadMore.text("Ukryj"); } else { $btnReadMore.text("Czytaj więcej..."); } }); });