Filtry

Cena

-

Forma

Biegacz

Kwadratowy

Okrągły

Prostokątny

Rozmiar

60 x 40 cm Prostokąt & mniejszy

90 x 60 cm Prostokąt

120 x 80 cm Prostokąt

140 x 70 cm Prostokąt

150 x 100 cm Prostokąt

180 x 120 cm Prostokąt

200 x 150 cm Prostokąt

240 x 170 cm Prostokąt

250 x 200 cm Prostokąt

300 x 200 cm Prostokąt

300 x 250 cm Prostokąt

350 x 250 cm Prostokąt

400 x 300 cm Prostokąt

Długość do 200 cm Bieżnik

Długość 201 - 300 cm Bieżnik

Długość 301 - 400 cm Bieżnik

80 cm Ø Okrągły & mniejszy

100 cm Ø Okrągły

150 cm Ø Okrągły

200 cm Ø Okrągły

250 cm Ø Okrągły

80 cm Kwadrat & mniejszy

200 cm Kwadrat

Główny kolor

Biały / Beżowy
Biały / Beżowy
Czerwone
Czerwone
Jasnoniebieski
Jasnozielony
Liliowy
Naturalny
Czarny
Czarny
Wielokolorowy
Wielokolorowy
Żółte / Złote odcienie
Żółte / Złote odcienie

Długość/cm

-

Szerokość/cm

-

Motyw

Abstrakcyjny

Bogato zdobiony

Figuratywny

Geometryczny

Jednokolorowy

Medalion

Minimalistyczny

Motyw dziecięcy

Motyw kwiatowy

Nomadyczny

Obramowanie

Pasy

Patchwork

Pola

Zmotoryzowany

Zygzak

Materiał

Akryl

Bawełna

Jedwab

Naturalne włókno

Poliester

Polipropylen

Sztuczny włókno

Wełna

Wiskoza

Przetwarzanie

Ręcznie wiązane

Ręcznie wykonane na płaskim warszawskim

Tkane

Pochodzenie

Chiny

Iran / Persja

Turcja

Węzeł/m²

Ok. 1 000 000, rzadko wyjątkowo starannie wykonane

Ok. 122 500 - 160 000, średnio starannie wykonane

Ok. 160 000 - 202 500, starannie wykonane

Ok. 202 500, starannie wykonane

Ok. 250 000 - 360 000, starannie wykonane

Ok. 422 500 - 490 000, bardzo starannie wykonane

Ok. 562 500 - 640 000, bardzo starannie wykonane

Ok. 62 500, grubo wykonane

Ok. 902 500, bardzo starannie wykonane

1189 Dywany
document.querySelectorAll('article.product').forEach(function(product) { const variations = product.querySelectorAll('.variation-item'); const productImages = product.querySelectorAll('.product-list-item'); if(variations.length > 0) { variations.forEach(function(variation) { variation.addEventListener('click', function() { variations.forEach(function(image) { if(image.dataset.id === variation.dataset.id) { image.classList.add('active'); } else { image.classList.remove('active'); } }); productImages.forEach(function(image) { if(image.dataset.id === variation.dataset.id) { image.classList.add('active'); } else { image.classList.remove('active'); } }); }); }); } });

Dywany tureckie - sny z Orientu

Podróżni chętnie przywożą je ze sobą z popularnego miejsca wypoczynku. Możesz również kupić dywany tureckie online w naszym sklepie Morgenland.

tureckie dywany

Przez długi czas Turcja – wraz z Iranem – była zdecydowanie najważniejszym krajem pochodzenia ręcznie tkanych dywanów . Nazwy takie jak Ladik, Taspinar czy Yalameh inspirują miłośników dywanów na całym świecie. Wspaniałe tureckie dywany orientalne zajmują wyjątkową, wyjątkową pozycję wśród wszystkich akcesoriów do domu. Dywan jest jak obraz na podłodze. Bogaty w detale i stylowo wzorzysty, jest kompozycją kolorów i motywów jako wyraz duszy tkacza. Wizerunki na tureckich dywanach są niezliczone. Każdy wzór, każde stworzenie, każda roślina i każdy kolor ma swoją własną historię. Pająk uratował życie prorokowi, motyw tego zwierzęcia jest często przedstawiany na dywanach również często prezentowane są tulipany, te kwiaty pierwotnie pochodziły ze środkowej Anatolii.

Trzy podstawowe cechy ręcznie tkanego dywanu

Dywany tureckie wykazują trzy podstawowe cechy ręcznie tkanych dywanów . Są to:

#1 Wełna na wełnie: Ten rodzaj wiązania nadaje dywanowi bardzo mocną strukturę dzięki grubszym wełnianym nicmiom i  grubemu splotowi.

#2 Wełna na bawełnie: Dywan powstaje poprzez zawiązanie wełnianej nici wokół biegnącej po nim bawełnianej nici. Pojawiają się drobne wzory.

#3 Jedwab: Tureckie jedwabne dywany, takie jak te z Hereke, Kayseri i Kum-Kapu, zyskały światową sławę. Kochający sztukę sułtan Abd-ul-Medjid, który rządził krajem od 1839 do 1861 roku, promował dywany Hereke. W 1844 r. kazał przenieść dworską tkalnię do Hereke. Od tego czasu jedwabne dywany Hereke zapisały historię tkania dywanów z ich legendarną delikatnością do sześciu milionów węzłów na metr kwadratowy. Antyczne okazy osiągają najwyższe ceny na aukcjach.

Różnorodność dywanów tureckich

Te jaskrawo kolorowe dywany różnią się od wszystkich innych dywanów orientalnych pod jednym istotnym względem: są jedynymi dywanami na świecie z podwójnymi węzłami. Technicznie rzecz biorąc, każdy węzeł jest podwójnie podparty, dlatego tureckie dywany są na ogół nieco trwalsze niż inne ręcznie tkane odmiany. Ręczną pracę można zobaczyć, gdy obrócisz dywan i spojrzysz na frędzle na krawędzi: krawędź dywanu tkanego maszynowo jest obszyta wokół, podczas gdy frędzle utrzymują go na miejscu w przypadku ręcznie tkanego dywanu. Jeśli to pociągniesz, krawędź z frędzlami ustąpi na całej szerokości dywanu.

Dywan turecki to nie tylko piękna wykładzina podłogowa

Ponieważ tkanie dywanów jest jednym z tradycyjnych rzemiosł i dóbr kultury o ponad 3000-letniej historii, tureckie dywany to znacznie więcej niż tylko piękne wykładziny podłogowe. W historii Anatolii tkacze dywanów włączali do swoich projektów różnorodne wpływy kulturowe. Dzisiejsze wzory dywanów zawierają ozdoby starożytnych ludów anatolijskich, a także tradycyjne dekoracje ludów tureckich, które kiedyś imigrowały z Azji Środkowej. Później przyszedł zasadniczy wpływ islamu. Wzory tkania dywanów są zatem historycznym odzwierciedleniem regionu.

Piękne dywany Kayseri z Turcji

Szczególną odmianą tureckich dywanów są dywany Kayseri wykonane z delikatnego naturalnego jedwabiu. Daje im to niezwykle żywe, bardzo dekoracyjne zestawienia kolorystyczne. Bardzo drobne sęki sprawiają, że włosie pięknie eksponuje wszystkie szczegóły projektu. Wyjątkowa harmonia kolorów i różne formaty sprawiają, że dywany Kayseri nadają się do klasycznych i nowocześnie urządzonych przestrzeni mieszkalnych.

Cenne tureckie dywany

Bezimienni artyści ręcznie tworzą cenne tureckie dywany. Cieszą się dużym zainteresowaniem na arenie międzynarodowej i stają się coraz bardziej wartościowe. Zakład produkcyjny Hereke jest obecnie znany na całym świecie.

Dywany tureckie – sztuka tkania od Hereke przez Kayseri do Kars

Możesz rozłożyć dywan Hereke, Kayseri lub Kars lub użyć go jako tapety ściennej. Turecki gobelin jest bardzo dekoracyjnym przedmiotem, który jest używany przez pokolenia i dlatego jest również dziedziczony. Tworzy ekskluzywną atmosferę w każdym pomieszczeniu.

Dywany tureckie w czasach nowożytnych

Dziś dywany tureckie są wyjątkową pamiątką i jednym z najpopularniejszych akcesoriów domowych. Wnosisz do swojego domu kawałek historii kultury.

Najstarszy tkany dywan na świecie

Rosyjski archeolog Siergiej Rudenko znalazł pierwszy na świecie ręcznie tkany dywan na Syberii w 1949 roku: był to dodatek do grobowca księcia w Ałtaju. Ten dywan Pazyryk ma prawdopodobnie 2500 lat i obecnie wisi w Ermitażu w Petersburgu.

znaczenie w kulturach starożytnych

Praktyczne dywany są symbolem kultury tureckiej. Pierwotnie pojawiły się wzdłuż Jedwabnego Szlaku i zostały wywiezione z Anatolii do Iranu przez Seldżuków. Tam powstały własne warsztaty tkackie, najpierw w Konyi. Imperium Osmańskie później przyjęło tę tradycję. W meczetach te dywany są nieodzowne.

Dlaczego wełna?

Najważniejszym materiałem na dywany jest nowa wełna, najlepiej wełna owcza góralska. Zapewnia trwałą i długotrwałą jakość. Żywotność materiału zostaje zachowana podczas obróbki. Nowa wełna jest antystatyczna. Nie ładuje się. Wełna nie przyciąga kurzu i nie wiąże brudu. Bardzo łatwo się go myje. Nowa wełna jest trudnopalna, ma wysoką temperaturę zapłonu i idealnie nadaje się do hoteli i restauracji. Znakomicie nadaje się do kolorowania. Kolor wnika głęboko w rdzeń, dając bogate, świetliste, wyraziste odcienie. Wełna odbija się, włos ustępuje i znów się prostuje. Stwarza to wspaniałe uczucie chodzenia. Materiał ma działanie termoizolacyjne, dywan z nowej wełny wnosi do pomieszczenia komfort i ciepło.

Kolory nieba i ziemi

Dywany orientalne wyróżniają się mocnymi odcieniami, które są barwione czystymi barwnikami roślinnymi. Gotuje się je w wełnie w temperaturze od 35 do 42 stopni, czyli wtedy, gdy włókna najlepiej je wchłaniają. Nie blakną i po dziesięcioleciach nadal promienieją, jakby dywan był nowy.
Są kolory pełne ognia i energii oraz kolory, które dają ciepło, niebieski reprezentuje niebo, wieczność i wodę. Zielony oznacza przebudzenie wiosny. Czerwień to kolor krwi i miłości.
Dywany tureckie w kolorze szarym lub beżowym są nowoczesne i uniwersalne. Podobnie jak sztuka współczesna, odpowiadają współczesnym stylom. Prosty, purytański, bezpośredni. 

cechy jakościowe

Dobry dywan ma wymierne cechy jakościowe. Dotknij go, wyszczotkuj powierzchnię. Im gęstsze wydaje się włosie, tym mniej można go przesuwać, tym wyższa jakość dywanu. Spójrz na tył. Małe sęki i duża gęstość sęków wskazują na dywan wysokiej jakości. Jeśli dywan jest wykonany z wełny , zawsze powinna to być wełna góralska. Jest bardziej tłusty, a przez to bardziej elastyczny. Można go przetwarzać dokładniej. Najwyższej jakości produkcja jest tradycyjna i misternie tkana ręcznie.
Z ręcznie tkanym dywanem zawsze masz dwie strony. Jedno jasne i jedno ciemne. Wiązanie zaczyna się po ciemnej stronie. Dywan tkany maszynowo nie jest wiązany, tylko sękaty. W rezultacie stos jest poziomy, nie ma jasnej ani ciemnej strony.

Tradycja spotyka się z nowoczesnością

Z orientalnych dywanów z przeszłości dywany powstają w Turcji jak współczesne dzieła sztuki. Patchworkowe dywany to bardzo piękne, nowoczesne dywany tureckie. Łączą stare z nowym. Dotyk starożytności i fantazja nowoczesności spotykają się.
Te spotkania wczoraj i dziś, starych klasyków ze współczesną kolorystyką są bardzo emocjonujące. Dywany te należą do najnowocześniejszych i najbardziej poszukiwanych dywanów, jakie ma dziś do zaoferowania sztuka dywanów.
Dywan orientalny to coś więcej niż ochrona podłogi. Wzory i kolory to język bez słów. Symbole służą jako środek komunikacji między narodami i krajami. Jak piękna muzyka czy piękny obraz, ręcznie robiony dywan wywołuje emocje. Tradycyjnie i misternie tkany ręcznie, jest wyjątkowy pod względem historii, energii i charakteru.
 

$(window).on('load',function () { const $btnReadMore = $('.description-section .read-more'); const $categoryDescription = $('.description-section'); $btnReadMore.on('click', function() { $categoryDescription.toggleClass('read-mode'); if ($categoryDescription.hasClass('read-mode')) { $btnReadMore.text("Ukryj"); } else { $btnReadMore.text("Czytaj więcej..."); } }); });